Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Third Birthday tickers

Pages

Thursday, June 28, 2012

Ayın Kitapları

Sevgili günlük çok az vaktim var ama kitap yorumlarımı şu an yazmazsam bir daha yazamam.O yüzden biraz baştan savma olacak ama hiç olmamasından iyidir.

MÜNİRE / YUSUF EL-MUHAYMİD
   Bu kitabı, kapağı ve arka kapaktaki tanıtımı dikkatimi çektiği için aldım.Gerçekten bir yaraya parmak bastığını falan sandım ama yanılmışım.Sadece Arap kadınının gizli dünyasını anlatıyor gibi yapıp insanların merakından ekmek yemeye çalışmış.Yani şunu anlatmaya çalışıyorum,hani Suudi Arabistan kadını kapalı kutudur,insanda merak uyandırır ya ,yazar bir Arap olarak, Arap kadınlarının bulduğu her fırsatta seksi kıyafetler giyip makyajlar yaparak dolaştığı gibi bir izlenim yaratarak Arap kadınını arzu nesnesi gibi göstermiş.Bu anlamda yazarı bencil ve samimiyetsiz buldum.Sadece toplu taşıma araçlarında kitap okuyan biri olarak bu kitabın otobüste halkın meraklı bakışları altında okunmasının çok uygun olmadığını söylemeliyim.Kızarıp bozararak kimse görmesin diye kapattığım çok oldu:)Onun dışında hikaye çok bildik,dili basit ve akıcı..

BAHÇEMDE YEŞEREN UMUTLAR- DEBBİE MACOMBER
 Küçük Mucizeler Dükkanı'nı anlatmıştım.Yazarın bu kitabını da çok sevdim.Hatta bunu daha çok sevdim.İnsana keyif  ve mutluluk veren bir kitap.Ayrıca bu kez merak uyandıran bölümler de vardı.Tam bir yaz kitabı,akıp gidiyor.Okuyun derim ben kısaca:)
 İNCİR KUŞLARI / SİNAN AKYÜZ
Bir ara okuldaki herkes Piruze diye bir roman okuyordu.Ben yazarına şöyle bir baktım.Burnu büyüklük edip 'haa ben o adamı biliyorum,gazetede köşe yazarı' dedim.Sanki köşe yazarı kitap yazamazmış,yazsa da ben okumazmışım gibi bir havalara girdim..Sonra bir kaç yerde İncir Kuşları'nın çok güzel bir kitap olduğunu okudum,'hadi'dedim 'önyargılarımı kırayım'.
   İyi ki okumuşum mu diyeyim okumaz olaydım mı diyeyim bilmiyorum.Diline ,üslubuna hiç girmiyorum ama hikaye çok acıydı.İnsanlıktan utandıracak kadar acı.Bosna Savaşı hakkında bir kaç kitap okumuştum daha önce ama böyle vurucu,böyle yakıcı bir etki bırakmamıştı.Ben galiba ırkçı oldum,Sırplardan nefret ediyorum.Ve gezilip görülecek yerler listeme Saraybosna'yı ekliyorum.Bilinmeyen bir gelecekte gitmek,görmek,o acıları çekenler ve orada ölenler için dua etmek nasip olur inşallah..

7 comments:

 1. Münire yazıyordu bir ara kimliğimde.. o ismin de ayrı bir yeri var bende :)

  Ve Saraybosna benim de tatil listemde.. gideceğim inşaallah..

  bir de öperim:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ben de çok öperim Deli Annem,sevgiler:)

   Delete
 2. Miniğe rağmen okuyor olman ne güzel. Çocukları bahane ediyoruz çoğu kez. Ben dahil. Aslında vakit ayırılabilir, ayrılmalı da. İlham oldun bana. Yeniden okumaya dönmeliyim:) Sevgiler...

  ReplyDelete
  Replies
  1. :))dönün tabii,aslında okula giderken her gün 2 saatim yolda geçmese ben de bu kadar okuyamazdım ama tabii hepimizing her gün okumaya ayıracak bir kaç dakikası mutlaka vardır..çok sevgiler benden de:))

   Delete
 3. Nuray'cım, nerelerdesin? Sevgiler:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Özlemcim,memlekete gitmiştim canım,Melis hastalandı,kaç gündür onunla uğraşıyoruz ama geçti çok şükür artık,çok yakında tekrar burada olacağım.Misal bu gece Melis uyuyunca:)

   Delete
  2. Çok geçmiş olsun canım, iyi olmasına sevindiğim fıstığın.Bizim de başımız sıcaklarla dertte:(( kış gelsin artık diyorum resmen:)) Merakla bekliyorum bu arada yazılarını..

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...